Trump takon Papën dhe liderët italianë

 

Presidenti i SHBA Donald Trump do të takojë Papa Françeskun dhe udhëheqësit më të lartë të Italisë në Romë, në pjesën e tretë të vizitës së tij të parë mbikëqyrëse.

Trump dhe Papa më herët kanë biseduar në distancë për çështje të cilat përfshijnë migracionin dhe ndryshimet klimatike.

Trump do të takohet edhe me presidentin dhe kryeministrin e Italisë, përpara se të fluturojë në Bruksel për një samit të NATO-s, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Ai u zotua  se do të ndihmojë izraelitët dhe palestinezët të arrijnë paqen, pasi përfundimit të  pjesës së parë të turneut   në Lindjes së Mesme.

Udhëheqësi i SHBA filloi udhëtimin e tij  jashtë vendit me një ndalesë dy-ditore në Arabinë Saudite gjatë fundjavës, duke u bërë thirrje vendeve myslimane të marrin drejtimin në luftën kundër radikalizimit.