Vdes aktori i ‘Harry Poter’, nominues i 2 çmimeve Oskar

Ylli i ‘Harry Poter’, Sir John Hurt vdiq në moshën 77 vjecare prej kancerit. I shpëtoi kancerit pankreatik në 2015, por vazhdoi të ketë probleme me shëndetin.
Ai ishte nominuar dy herë për cmime Oskar për Elephant Man dhe arriti sukses në filmat si Midnight Express, Alien dhe Tinker Tailor Soldier Spy. Hurt la shkollën për të hyrë në kolegjin e arteve dhe ka luajtur shumë role si perandor romak, fanatik cirku apo një i burgosur i varur nga kokaina.
Sir John Hurt u bë i njohur edhe për jetën e tij të cmendur, pasi u martua 4 herë. Vdekja e tij u konfirmua të shtunën nga agjenti i tij Carles McDonald.