Vdes futbollisti dhe trajneri i mirënjohur shqiptar

Futbolli shqiptar është në zi pasi një tjetër legjendë ka nderuar jetë.

Në orët e parë të ditës së sotme është ndarë nga jeta në moshën 68 vjeçare ish-futbollisti i Partizanit, Gjergji Thaka.

Prej një dekade mesfushori Thaka ka qenë pjesë e Partizanit (1968-1978).

Kush është Gjergji Thaka?

Gjergji Thaka me Partizanin është shpallur kampion kombëtar, fitues i Kupës së Shqipërisë dhe Fitues i Kupës Ballkanike.

Gjithashtu ai ka qenë trajner moshash (kampion me të rinjtë) dhe trajner i ekipit të Partizanit.

Për 7 vite Thaka ka mbuluar edhe poste drejtues në klubin e kuq , zv/shef dhe drejtor i klubit “Partizani“.

Nga viti 1999-2002, Thaka ka qenë edhe punonjës i Federatës Shqiptare të Futbollit.

Image