Vetura e rrallë/ Ja sa milionë euro vlen sot makina e Titos

President Nixon waves from a car as he rides with Yugoslavia's President Tito in motorcade through the capital city of Belgrade, September 30th., Image: 16470062, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis

Ish-lideri jugosllav, Josif Bros Tito, i njohur për famën e tij në Europën Lindore, shquhej edhe për posedimin e sendeve tepër të veçanta dhe pajisjeve luksoze të cilat ja lejonte pozita që mbante në drejtimin e ish-shtetin më të fuqishëm të Ballkanit.

Ai ishte i apasionuar pas objekteve të rralla dhe atyre moderne, prandaj shumë nga sendet e tij personale, por dhe koleksionet e shumta të pajisjeve të rralla vazhdojnë të çudisin ende botën, si dhe janë pjesë e ankandave më të shtrenjta.

I tillë është edhe ‘Mercedes-Benz’-i i tij limuzin, një mjet tepër i rrallë dhe super lulsoz.

Makina e tipit “Mercedes Benz Pullman Landaulet”, me të cilën dikur lëvizte ish-lideri jugosllav Tito, do të shitet për 3 milionë euro.

Jugosllavia ka qenë pronare e dy “Mercedes”-ve të tillë, nga 59 të tillë që janë prodhuar në botë. Ky Mercedes është prodhuar në vitin 1971./Mapo.al/

President Nixon waves from a car as he rides with Yugoslavia’s President Tito in motorcade through the capital city of Belgrade, September 30th., Image: 16470062, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis