VMRO sot protesta ne Shkup kunder kualicionit LSDM-BDI

Presidential candidate of ruling VMRO-DPMNE Gjorge Ivanov (R) greets his supporters next to Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski during an election campaign rally in Veles April 25, 2014. Macedonians will cast their ballots on April 27 in the second round of the presidential vote, overshadowed by the general elections. Macedonian voters look likely to hand conservative Gruevski a third term in a snap parliamentary election on Sunday, opting for relative economic stability and shrugging off opposition claims of creeping authoritarianism. REUTERS/Ognen Teofilovski (MACEDONIA - Tags: POLITICS ELECTIONS)

VMRO-DPMNE dhe koalicioni për Maqedoni më të mirë do të protestojë sot në Shkup. Protesta sipas tyre ka për qellim mbrojtjen e interesave shtetërore  për të cilat siç thonë nga kjo parti do të luftojnë deri në fund që Maqedonia mos të defaktorizohet. Protesta e sotme është thirrur në rrjetet sociale ndërkohë thirrjeve u janë bashkangjitur edhe slogane nacionaliste . Protesta pritet të fillojë në orën 17.00 në sheshin Maqedonia në Shkup.

Përndryshe protesta protesta vjen vetëm pak dit pas deklaratës të ish kryeministrit Nikolla Gruevski i cili i kritikoi aspër bisedimet e LSDM-së dhe partive shqiptare, sipas të cilit kjo është përpjekje për  “defaktorizimin e maqedonasve dhe ridefinimin e Maqedonisë si shtet”. Gruevskit deklaroi  se është i gatshëm të luftojë për interesat shtetërore, ndërkohë nga ana tjetër për ekspertët deklarata e kreut të VMRO-së është paralajmërim i skenarëve që ai mund t’i provojë me qëllim thellimin e krizës.