Zbulohet substanca me të cilën u helmua vëllai i Kim Jong

Substanca kimike e përdorur në vrasjen e gjysmë-vëllait të liderit të Koresë së Veriut është identifikuar si një “agjent nervor”, tha policia e Malajzisë.

Kim Jong-nam u helmua në aeroportin e Kuala Lumpur pasi dy gra i vendosën një toksina në fytyrën e tij.

“VX Agjent nerve” është gjetur në fytyrën e tij dhe është klasifikuar si një nga armët e shkatërrimit në masë nga ana e Kombeve të Bashkuara, shkruan BBC.

Malajzia nuk e ka fajësuar shtetin e Koresë së Veriut për vdekjen, por thotë se koreanoveriorët kanë qenë në mënyrë të qartë pas saj.